Nasz “Premier Morawiecki” gra z WOŚP

Figurę przypominającą Premiera Mateusza Morawieckiego, która brała udział w happeningu, zorganizowanym podczas konferencji Campus Polska Przyszłości 2023 w Olsztynie można kupić na aukcji w ramach 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Happening w formie zabawy w „Funduszy i Pełnomocników” cieszył się ogromną popularnością. Czekamy na chętnych do licytacji. Zwycięzca odbierze figurę Premiera podczas kolacji z głównym ekonomistą i prezesem IFP dr. Sławomirem Dudkiem.

Link do aukcji

 

O co chodziło w happeningu?

Pod szyldem RZĄDOWE FUNDUSZE TEGO I OWEGO I WYDATKÓW WSZELAKICH można było „stworzyć” własny fundusz lub stanowisko pełnomocnika i zainscenizować uroczystość odbierania gratulacji z rąk Premiera Mateusza Morawieckiego z udziałem właśnie tej – niemal identycznej z naturalną – podobizny, która jest przedmiotem naszej aukcji.

Zabawa była pretekstem do tego, aby z młodzieżą w satyrycznej atmosferze podyskutować o niepokojącym zjawisku, jakim był w ostatnich latach rozrost wydatków państwa na powstające ad hoc instytucje lub na działalność pełnomocników o niejasnych zadaniach.

Przykłady kreatywności uczestników naszej zabawy:

RZĄDOWY FUNDUSZ WILLI DLA WIERNYCH PARTII

NARODOWY FUNDUSZ WSPARCIA PRODUKCJI ŻARÓWEK SPIRALNYCH

NARODOWY FUNDUSZ DS. OCHRONY KONSTYTUCJI

NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA ZWIERZĄT NFZZ

NARODOWY FUNDUSZ KREDEK NIE-LGBT

RZĄDOWY FUNDUSZ 17 OGRANICZEŃ PRAW KOBIET

RZĄDOWY FUNDUSZ GRUSZEK NA WIERZBIE

FUNDUSZ PRZEPISANY NA ŻONĘ

Nowych funduszy/pełnomocników wymyślono ponad 100. Rozdawaliśmy ulotki i zachęcaliśmy do podpisywania petycji o przejrzystość finansów publicznych.

Postanowiliśmy wystawić podobiznę Premiera Mateusza Morawieckiego na aukcję po to, aby wesprzeć cele tegorocznego finału WOŚP, które całym sercem popieramy. Rekwizyt, który wystawiamy, jest symbolem naszej różnorodnej działalności, której celem jest uświadomienie wszystkim obywatelom, jak ważne jest  racjonalne gospodarowanie finansami publicznymi. W tym akurat obszarze Instytut Finansów Publicznych sprzeciwia się zawołaniu: „Róbta co chceta!”. Naszą misją jest informowanie, że odpowiedzialne oraz przejrzyste zarządzanie funduszami obywateli to podstawa praworządności i demokracji.

Przypominamy! Osoba, która wygra aukcję, zostanie zaproszona na „kolację intelektualną” z Prezesem i głównym ekonomistą Instytutu Finansów Publicznych doktorem Sławomirem Dudkiem, podczas której otrzyma figurę Premiera Mateusza Morawieckiego oraz stylizowaną na urzędową tabliczkę z napisem: „RZĄDOWE FUNDUSZE TEGO I OWEGO I WYDATKÓW WSZELAKICH”.