Instytut Finansów Publicznych (IFP) to ośrodek ekspercko-analityczny, który reprezentuje interes społeczeństwa i obywateli oraz aktywnie uczestniczy w debacie publicznej.
Jest niezależną i apartyjną organizacją pozarządową, która stawia sobie za główne cele m. in. monitoring stanu i przejrzystości finansów publicznych, fact-checking i przeciwdziałanie populizmowi w życiu publicznym oraz wspieranie demokracji, praworządności i społeczeństwa obywatelskiego.
Założycielem i fundatorem IFP jest dr Sławomir Dudek – uznany ekonomista i ekspert w dziedzinie finansów publicznych.
Misja
IFP stoi na straży przejrzystości i efektywności finansów publicznych, prostego systemu podatkowego oraz praworządności i wolności gospodarczej z uwzględnieniem wyzwań dotyczących klimatu i środowiska.
Wizja
IFP jest platformą dialogu i współpracy ekspertów, wyznaczającą standardy i kierunki odpowiedzialnej polityki finansowej i gospodarczej państwa, opartej na szacunku do praworządności, wolności gospodarczej i środowiska, w którym żyjemy.
Wartości
Przejrzystość i jawność
Przejrzystość i jawność finansów publicznych to podstawa demokracji, a jednocześnie wskaźnik gwarancji praw i wolności jednostek. Aby obywatele mogli z nich w pełni korzystać, należy zapewnić narzędzia społecznej kontroli finansów publicznych.
Efektywność i odpowiedzialność
Polityka finansowa i gospodarcza państwa wymaga racjonalności, ponieważ władze publiczne nie mają swoich pieniędzy, lecz obracają pieniędzmi obywateli. Każda decyzja władz publicznych, wywołująca skutki w finansach publicznych, powinna uwzględniać interes obywateli w perspektywie bieżącej i długofalowej.
Dialog i współpraca w służbie
IFP realizuje swoją misję w oparciu o dialog i współpracę ze wszystkimi podmiotami, które podzielają wartości naszej organizacji. IFP bierze udział w debacie publicznej, opierając się na sprawdzonej wiedzy i rzetelnych danych.
Monitoring i edukacja
Instytut Finansów Publicznych patrzy na ręce każdej władzy, pilnując standardów demokracji i praw człowieka. IFP stawia na edukację obywatelską. Wyjaśnia skomplikowane mechanizmy gospodarcze i ekonomiczne.
Apartyjność i niezależność
Ochrona przejrzystych i jawnych finansów publicznych powinna być bezpartyjna i niezależna od poglądów gospodarczych, społecznych i politycznych. Finanse publiczne muszą być otwarte i jawne dla obywateli, żeby mogli świadomie głosować w wyborach.
Cele
Propagowanie i rozpowszechnianie idei stabilnych, efektywnych i przejrzystych finansów publicznych oraz efektywnego, prostego, przewidywalnego i przejrzystego systemu danin publicznych.
Działalność na rzecz prawa obywateli do zrozumienia i wpływania na sposób pozyskiwania i wydawania środków publicznych (propagowanie społecznej kontroli nad finansami publicznymi) oraz przeciwdziałanie zjawiskom niepożądanym w obszarze finansów publicznych.
Rozwój idei wolności gospodarczej, z uwzględnieniem wyzwań dotyczących klimatu i środowiska.
Ochrona demokratycznego państwa prawa.
Obszary działania
Przejrzyste, stabilne i efektywne finanse publiczne
- Analizujemy politykę finansową państwa
- Kontrolujemy stan finansów publicznych
- Ułatwiamy społeczną kontrolę nad finansami publicznymi
- Demaskujemy nadużycia w finansach publicznych
Proste, efektywne i przewidywalne podatki
- Pilnujemy pieniędzy podatników
- Prześwietlamy system danin publicznych
- Ujawniamy patologie w systemie podatkowym
- Proponujemy efektywne rozwiązania podatkowe
Wolność gospodarcza, klimat i środowisko
- Wspieramy wolność gospodarczą
- Promujemy własność prywatną
- Popularyzujemy podejście ESG
- Szanujemy klimat i środowisko
Praworządność
- Walczymy o demokrację i państwo prawa
- Wspieramy wolne media
- Bronimy niezależnych instytucji
- Działamy na rzecz wolnych wyborów