IFP na Campusie: satyra najlepiej ukazuje rzeczywiste problemy

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się zabawa w „Fundusze i Pełnomocników”, która przyciągnęła tłumy do stoiska Instytutu Finansów Publicznych. Była to okazja do tego, aby z młodzieżą w humorystycznej atmosferze podyskutować o niepokojącym zjawisku problemie, jakim jest rozrost wydatków na powstające ad hoc instytucje lub na działalność pełnomocników o niejasnych zadaniach.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty naszych ekspertów:

“Leci na nas meteoryt Kryzysu Demograficznego” – prowadzony przez Przewodniczącego Rady Programowej IFP prof. Pawła Wojciechowskiego

“Kosmiczna (nie)przejrzystość” – prowadzony przez Głównego Ekonomistę i Prezesa Zarządu IFP dr. Sławomira Dudka.

Zabawa w „Fundusze i Pełnomocników” odbywała się na stoisku IFP w strefie Organizacji Pozarządowych. Pod szyldem RZĄDOWE FUNDUSZE TEGO I OWEGO I WYDATKÓW WSZELAKICH można było „stworzyć” własny fundusz lub stanowisko pełnomocnika i zainscenizować uroczystość odbierania gratulacji z rąk Premiera Mateusza Morawieckiego (z udziałem niemal identycznej z naturalną podobizny kartonowej).

Chętni mogli swoje zdjęcia zamieścić w mediach społecznościowych i wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą był bon podarunkowy do jednej z sieci księgarń.

Przykłady kreatywności uczestników naszej zabawy:

RZĄDOWY FUNDUSZ WILLI DLA WIERNYCH PARTII

NARODOWY FUNDUSZ WSPARCIA PRODUKCJI ŻARÓWEK SPIRALNYCH

NARODOWY FUNDUSZ DS. OCHRONY KONSTYTUCJI

NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA ZWIERZĄT NFZZ

NARODOWY FUNDUSZ KREDEK NIE-LGBT

RZĄDOWY FUNDUSZ 17 OGRANICZEŃ PRAW KOBIET

RZĄDOWY FUNDUSZ GRUSZEK NA WIERZBIE

FUNDUSZ PRZEPISANY NA ŻONĘ

W konkursie zostało zgłoszonych ok. 25 prac a samych funduszy/pełnomocników wymyślono ponad 100. Rozdawaliśmy ulotki i zachęcaliśmy do podpisywania petycji o przejrzystość finansów publicznych. Do tej pory podpisało ją niemal 400 osób.

Młodzież interesowała nie tylko zabawa

W poniedziałek o 20 wieczorem dr Sławomir Dudek brał udział w speed talkingu (aktywność podobna do speed datingu, ale z merytoryczną rozmową z ekspertami). Każdy chętny uczestnik Campusu mógł porozmawiać z ekspertem przez 1 minutę. Była to dla oby stron okazja do pouczająca i kreatywnej wymiany zdań.

LISTA RZĄDOWYCH FUNDUSZY TEGO I OWEGO I WYDATKÓW WSZELAKICH