Droga donikąd – koszty nadmiernych regulacji rynku przewozów taxi

Ceny przewozów taxi wzrosną o ok. 20%, podobnie jak czas oczekiwania. Będzie to skutek zmiany prawa, które z dnia na dzień odbierze prawo do wykonywania pracy 18-28 tys. kierowców taksówek, głównie w przewozach na aplikację – wynika z analizy Instytutu Finansów Publicznych opublikowanej w raporcie wydanym wspólnie z Pracodawcami RP. Nowe przepisy mają wejść w życie w czerwcu 2024.

Pełny raport do pobrania: Droga donikąd – koszty nadmiernych regulacji rynku przewozów taxi

Raport został zaprezentowany 17 kwietnia 2024 r. w Warszawie.

Zmiana w przepisach dotyczy kierowców, legitymujących się zagranicznym prawem jazdy. Od 17 czerwca 2024 r. nie będą oni mogli prowadzić taksówek. Będą musieli postarać się o wydanie polskiego dokumentu. Aby jednak złożyć taki wniosek, trzeba najpierw spełnić „obowiązek rezydencji”, czyli przebywać w Polsce przez minimum 185 dni. Według wyliczeń ekspertów IFP w dniu wejścia w życie nowego przepisu prawo do wykonywania zawodu straci 18-28 tysięcy kierowców cudzoziemców. Wielu obcokrajowców świadczy usługi przewozu w Polsce – zwłaszcza w dużych miastach i w przewozach na aplikację. 63% (a w nawet Warszawie 80%) kierowców w firmach oferujących przejazdy na aplikację to osoby nieposiadającego polskiego obywatelstwa.

Skutkiem nowego wymogu będzie przede wszystkim wzrost cen i wydłużony czas oczekiwania na taksówkę. Autorzy analizy zsumowali ten dodatkowy czas: łącznie dla pasażerów w Polsce oczekiwanie na przejazd wydłuży się o 133 milionów minut rocznie.