Instytut Finansów Publicznych na Campusie Polska 2023

„Kosmiczna nieprzejrzystość finansów publicznych” i „Meteoryt kryzysu demograficznego” – to tematy warsztatów organizowanych przez ekspertów IFP podczas tegorocznego Campusu. Ale to nie jedyne astronomicznie wielkie problemy, na które chcemy zwrócić uwagę. Będziemy z młodymi ludźmi nagłaśniać problem mnożących się funduszy i pełnomocników, na który to cel rząd wydaje nasze pieniądze – zrobimy to w formie zabawy interaktywnej, do której zapraszamy wszystkich.

„Powołaliśmy Instytut Finansów Publicznych, ponieważ rząd ma nad obywatelami ogromną przewagę informacyjną. Dysponuje narzędziami elektronicznymi i całą armią pracowników urzędów skarbowych. Tymczasem społeczeństwo ma prawo wiedzieć, co się dzieje z pieniędzmi, które wpłacamy w formie tych wszystkich podatków. Dlatego my edukujemy obywateli, żeby mogli rozeznać się w gąszczu informacji ekonomicznych i odróżnić prawdziwy obraz finansów publicznych od rządowego PR-u” – mówi główny ekonomista i prezes zarządu IFP dr Sławomir Dudek.

Campus Polska Przyszłości to wydarzenie kierowane głównie do młodych ludzi, zainteresowanych rozwojem i bezpieczeństwem kraju. IFP podczas wydarzenia będą reprezentować przede wszystkim dr Sławomir Dudek oraz przewodniczący Rady Programowej prof. Paweł Wojciechowski, którzy oprócz organizacji warsztatów tematycznych będą otwarci na dialog i dyskusję z uczestnikami. Nieocenionego wsparcia udziela też Studenckie Koło Naukowe Ekonomii Politycznej działające w Szkole Głównej Handlowej.

Poza warsztatami i udziałem w debatach IFP organizuje akcję RZĄDOWY FUNDUSZ TEGO I OWEGO I WYDATKÓW WSZELAKICH. W jej ramach przygotowaliśmy konkurs z nagrodami dla wszystkich, którzy będą chcieli wziąć udział w satyrycznej zabawie w „fundusze i pełnomocników”.

W ramach zabawy każdy uczestnik będzie mógł przyjąć na siebie wymagające obowiązki PEŁNOMOCNIKA DO SPRAW lub dyrektora specjalnego FUNDUSZU.

Na stoisku IFP w strefie organizacji pozarządowych na Campusie czekać będzie kartonowa podobizna Premiera Mateusza Morawieckiego, aby można było dokonać odpowiednio uroczystych gratulacji dla nowo powołanych szefów funduszy lub specjalnych pełnomocników.

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem rozrostu armii pełnomocników i mnożenia się funduszy. Dziś mamy 155 funduszy, agencji i instytutów. Część z nich to instytucje potrzebne, z określonymi w ustawach budżetami i zadaniami, ale istnienie części z nich budzi poważne wątpliwości, zwłaszcza tych z nieprzejrzystymi budżetami i nie zawsze sprecyzowanymi zadaniami.

Przykłady:

  • Fundusz Dostępności
  • Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych
  • Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego
  • Fundusz Rekompensacyjny
  • Fundusz Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji
  • Fundusz Szerokopasmowy
  • Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny
  • Fundusz Zajęć Sportowych dla Uczniów
  • Profilaktyczny Dom Zdrowia w Juracie
  • Centrum Dialogu im Juliusza Mieroszewskiego
  • Polski Klub Wyścigów Konnych
  • Fundusz Dopłat
  • Fundusz Dopłat do Oprocentowania
  • Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych

Wzrost liczby pełnomocników to również bardzo niepokojące zjawisko.

Od 2020 r. w Polsce przybywa takich specjalnych inicjatyw.

Mamy lub mieliśmy:

  • Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. nowych technologii w sporcie,
  • Pełnomocnika Rządu do spraw działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń,
  • Pełnomocnika Rządu do spraw Leśnictwa i Łowiectwa,
  • Pełnomocnika Rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego,
  • Pełnomocnik Rządu do spraw gospodarki wodorowej

Są to tworzone ad hoc stanowiska, bez precyzyjnie określonego zakresu obowiązków, często powielające kompetencje istniejących urzędów lub instytucji. Teraz tego typu pełnomocników jest blisko 60. W 2022r. było to blisko 70!

Liczba pełnomocników jest niemal 4-krotnie większa niż w poprzednich rządach. Dodatkowe koszty utrzymania takiego dworu pełnomocników mogą iść w setki milionów złotych. Niestety rząd nie chce przedstawić dokładnych kosztów związanych z utrzymaniem tych stanowisk.

Instytut Finansów Publicznych jest partnerem merytorycznym wydarzenia Campus Polska Przyszłości 2023.  Zapraszamy na spotkania z przedstawicielami IFP:

27 sierpnia – Niedziela

14.30 – WARSZTATY Leci na nas meteoryt kryzysu demograficznego prowadzone przez prof. Pawła Wojciechowskiego

16.00 – Panel dyskusyjny z udziałem prof. Pawła Wojciechowskiego (moderacja Adam Szłapka)

28 sierpnia – Poniedziałek

13.00 – WARSZTATY Kosmiczna (nie)przejrzystość finansów publicznych prowadzone przez dr. Sławomira Dudka

15:00 – prezentacja misji i działań Instytutu Finansów Publicznych – scena w przestrzeni Organizacji Pozarządowych – dr Sławomir Dudek

27.08 godz. 15.00 – 28.08 godz. 20.00 – KONKURS „Fundusze i pełnomocnicy” na stoisku Instytutu Finansów Publicznych w strefie Organizacji Pozarządowych