Dziś zainaugurowana została XIV edycja Europejskiego Kongresu Finansowego, który w Sopocie gromadzi ekspertów ekonomicznych. To tutaj odbędzie się premiera raportu „Zagrożenia nadmiernego długu publicznego. Edycja 2024”, współtworzonego przez Instytut Finansów Publicznych.
Dziś w Sopocie rozpoczęła się kolejna, XIV edycja Europejskiego Kongresu Finansowego. Stanowi on miejsce dyskusji na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju. Co roku spotyka się na nim ponad 1500 przedstawicieli biznesu, instytucji finansowych, konsultingu, kancelarii prawnych oraz szkół wyższych.
Instytut Finansów Publicznych jest reprezentowany przez dr Sławomira Dudka, prezesa i głównego ekonomistę IFP. Pierwszego dnia Kongresu dr Dudek wziął udział w debacie organizowanej przez Open Eyes Economy Summit „Wiarygodność ekonomiczna”. Uczestnicy dyskutowali o eksperckim raporcie „Indeks Wiarygodności Ekonomicznej Polski”, w którym ekonomiści przedstawili całościowy i zobiektywizowany obraz polskiej gospodarki. Trzecia edycja raportu dotyczy głównie praworządności, finansów publicznych oraz stabilności systemu finansowego. Obok Polski w raporcie uwzględniono także Czechy, Rumunię, Słowację i Węgry.
Sławomir Dudek będzie również gościem panelu „Premiera raportu Zagrożenia nadmiernego długu publicznego. Edycja 2024”, który odbędzie się 12 czerwca. „Zagrożenia nadmiernego długu publicznego. Edycja 2024” to cyklicznie przygotowywany raport, przybliżający szerszej publiczności problematykę długu publicznego, czynników jego wzrostu i stabilności oraz zagrożeń wynikających z nadmiernego poziomu długu publicznego.
Raport uwzględnia obecną sytuację finansów publicznych w Polsce, zawiera też rekomendacje działań na rzecz odpowiedzialnego podejścia do finansów publicznych. W czwartej edycji raportu dużą wagę mają uwarunkowania zarządzania długiem publicznym oraz zmiany w unijnych ramach polityki budżetowej. Raport wydawany przez Instytut Odpowiedzialnych Finansów został przygotowany we współpracy z Instytutem Finansów Publicznych i Fundacją Przyjazny Kraj.
Trzy dni Europejskiego Kongresu Finansowego to także rozmowy m.in. o poszukiwaniu równowagi między korzyściami i ryzykiem dla klientów instytucji finansowych, cyberbezpieczeństwie, bezpiecznym obiegu danych i dalszej cyfryzacji sfery komercyjnej i publicznej czy wyzwaniach związanych z finansowaniem wielkich projektów inwestycyjnych.