Finansowanie Zdrowia

Obszar badawczy Instytutu Finansów Publicznych

Finansowanie Zdrowia

Stabilne, efektywne i przejrzyste finanse ochrony zdrowia

Według szacunków Instytutu Finansów Publicznych, łączne wydatki publiczne na ochronę zdrowia w 2024 roku przekroczyły 215 mld zł. Blisko 90% tej kwoty jest wydatkowane za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), który – po Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) obsługującym renty i emerytury – stanowi drugi największy fundusz w systemie finansów publicznych.

Skala środków zarządzanych przez NFZ sprawia, że jego kondycja finansowa ma kluczowe znaczenie dla stabilności finansów publicznych i dostępnej przestrzeni fiskalnej na inne usługi oraz zadania państwa. Jednocześnie Konstytucja RP zobowiązuje państwo do zapewnienia obywatelom równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Z tego względu niezbędne jest spojrzenie na finansowanie ochrony zdrowia w szerokim kontekście, uwzględniając zarówno stabilność systemu, jak i efektywność alokacji środków.

Instytut Finansów Publicznych, wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, wyodrębnił w swoim programie obszar badawczy: Stabilne, efektywne i przejrzyste finanse ochrony zdrowia.

Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych i przystępnych informacji na temat źródeł oraz mechanizmów finansowania sektora zdrowia publicznego, wspierając tym samym świadomą debatę i podejmowanie trafnych decyzji w zakresie polityki zdrowotnej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z publikacjami i wydarzeniami IFP, zapisz się na comiesięczny newsletter
Finanse zdrowia: publikacje i wydarzenia

IFP na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych

Wydarzenia
W dniach 13-14 marca br.  odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń branży medycznej w Polsce – Kongres Wyzwań Zdrowotnych (HCC2025). W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach wybitni eksperci spotkają się,…

Ochrona zdrowia potrzebuje 250 mld zł.

IFP w mediach
– Ściana jest jeden milimetr przed nami. Trzeba działać, żeby nie doprowadzić do zapaści – Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych, w rozmowie z Rynkiem Zdrowia mówi o kryzysie finansowym…

Apteka dla aptekarza? A gdzie pacjent?

IFP w mediach
Ustawy „Apteka dla aptekarza” okazały się przeciwskuteczne – liczba aptek zmalała, zmniejszyła się dostępność usług aptecznych – o przepisach “AdA 2.0” wprowadzonych w życie w 2023 roku pisze na łamach…