Instytut Finansów Publicznych na VII Kongresie Skarbników

W dniach 11-12 marca 2025 roku odbył się VII Krajowy Kongresu Forów Skarbników, organizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. W wydarzeniu udział wzięli znani eksperci w dziedzinie samorządów i finansów publicznych, wśród nich prof. dr hab. Zygmunt Frankiewicz, senatorowie Krzysztof Kwiatkowski i Kazimierz Kleina, prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Hanna Majszczyk.

Instytut Finansów Publicznych, partner merytoryczny wydarzenia,  reprezentowany był przez dr. Sławomira Dudka.  W swoim wystąpieniu dr Dudek poruszył temat decentralizacji finansowania samorządów i zaufania obywateli do wykorzystania publicznych środków w ich „małych ojczyznach”.

Dr Dudek zwrócił uwagę na rosnący problem fiskalizmu w Polsce, malejący udział wydatków samorządów w PKB oraz  kwestie nieprzejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi.

Ryzyko korupcji w Polsce jest znacznie wyższe niż w krajach zachodnich. Oczywiście, „ryzyko korupcji” nie oznacza, że korupcja występuje, ale warto mieć świadomość, że w Polsce jest ono wyższe nawet niż na Węgrzech.

Jako narzędzie zwiększające przejrzystość wydatków w samorządach dr Sławomir Dudek wyróżnił Centralne Rejestry Umów:

Nie musi być to kolejny obowiązek nakładany na samorządowców, ale szansa na demokratyzację budżetu lokalnego i “otwarcie” go na obywateli. […] Co piąty obywatel nie ma w ogóle zaufania do zarządzania finansami publicznymi w Polsce. […] Tymczasem badania przeprowadzone przez Instytut Finansów Publicznych we współpracy z agencją OpinionWay, pokazują, że aż 94% badanych uważa, że Centralny Rejestry Umów poprawi zaufanie do finansów publicznych, a 84% twierdzi, że CRU ograniczy korupcję. […] Centralny Rejestr Umów stać się istotnym narzędziem w walce z korupcją w samorządzie

– podsumował prezes IFP.

 

budżet państwa  •  samorzad  •  takdlacru