Campus Polska Przyszłości 2024 z udziałem IFP

Campus Polska Przyszłości, największy festiwal społeczny, rozpoczyna się w piątek w Olsztynie. Instytut Finansów Publicznych będzie obecny na tym wydarzeniu – zaplanowano dyskusję o pracy przyszłości oraz spotkanie i dodatkowe wydarzenia związane z Centralnym Rejestrem Umów, który ma powstać w przyszłym roku.

Campus Polska Przyszłości, największy festiwal społeczny w Europie, jest z założenia przestrzenią do dialogu i spotkań młodych ludzi, pragnących aktywnie kształtować przyszłość. To już jego czwarta edycja. Liczne panele dyskusyjne, debaty, spotkania z ekspertami, politykami i aktywistami mają dawać okazję do inspiracji, zdobywania wiedzy i wymiany spostrzeżeń m.in. o gospodarce, ochronie środowiska, demokracji i praworządności.

W sobotę, 24 sierpnia 2024 r. prof. Paweł Wojciechowski, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej IFP poprowadzi panel “Praca Przyszłości: jak odnaleźć się w świecie ciągłych zmian?”. Paneliści będą dyskutować na temat przyszłości pracy w kontekście dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych i technologicznych. Omówią, jak przygotować się na wyzwania związane z transformacją zawodową. W spotkaniu wezmą udział: Jakub Bińkowski, Ola Kot, Maja Kuśnierz i Ryszard Petru.

Marcin Grygo, analityk IFP, następnego dnia, w niedzielę 25 sierpnia, będzie prowadził spotkanie „Zagrajmy w otwarte karty – znaczenie Centralnego Rejestru Umów”. Rozmowa będzie poświęcona Centralnemu Rejestrowi Umów, omówieniu jego znaczenia dla transparentności i rozliczalności w administracji publicznej. Uczestnicy: Radosław Gruca, Krzysztof Izdebski, Klaudia Jachira.

Centralny Rejestr Umów, czyli elektroniczny rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora publicznego, ma być wprowadzony w przyszłym roku. Jego głównym celem jest zwiększenie przejrzystości i demokratycznej kontroli w zarządzaniu finansami publicznymi poprzez udostępnianie informacji o umowach publicznych. Jak zwraca uwagę Instytut Finansów Publicznych w swojej analizie „Czarno na białym – Centralny Rejestr Umów”, rejestr pozwala obywatelom, mediom, a także innym zainteresowanym podmiotom na monitorowanie wydatków publicznych na poziomie mikro. Jego wprowadzenie było wielokrotnie przesuwane.

W kolejnych dniach festiwalu, 27 i 28 sierpnia 2024 r., będzie można odwiedzić stoisko Instytutu Finansów Publicznych #TAKdlaCRU znajdujące się w Strefie NGO’sów. Nasi współpracownicy i wolontariusze opowiedzą o działalności Instytutu Finansów Publicznych oraz Centralnym Rejestrze Umów.

IFP stoi na stanowisku, że nie ma powodu, żeby odkładać wprowadzenie nowoczesnych demokratycznych standardów w zarządzaniu finansami publicznymi. Brak przejrzystości i odpowiednich regulacji doprowadził do ogromnych nadużyć i nieefektywności w wydatkach publicznych w czasie rządów poprzedniej ekipy. Na Campusie Polska chcemy porozmawiać z młodzieżą o tym, że kontrola obywatelska nad publicznymi wydatkami to jeden ze współczesnych wymiarów demokracji i państwa prawa-

Patrycja Satora, wiceprezeska IFP

Równolegle w dniach 24-28 sierpnia dostępna będzie ankieta przygotowana przez Instytut Finansów Publicznych i firmę OpinionWay, skierowana  do uczestników Campus Polska Przyszłości, ale zachęcamy wszystkich internatów do wzięcia w niej udziału. Autorzy ankiety postanowili sprawdzić, co młodzi ludzie sądzą na temat przejrzystości finansów publicznych. Jaki jest ich stan wiedzy w tym zakresie i czy wiedzą, że powstaje nowe narzędzie pod postacią Centralnego Rejestru Umów? Ankieta będzie dostępna stacjonarnie oraz w mediach społecznościowych IFP. Wyniki zostaną opublikowane 29 sierpnia 2024 r.

To nie koniec wydarzeń powiązanych z CRU. Podczas festiwalu odbędzie się ponadto sonda uliczna przeprowadzana przy okazji paneli oraz w strefie NGO’sów. Celem sondy jest zebranie opinii i wiedzy uczestników na temat zagadnień związanych z Centralnym Rejestrem Umów oraz finansami publicznymi.

Podobnie jak w ubiegłych latach większość wydarzeń festiwalowych odbywa się w miasteczku akademickim w Kortowie. Wśród uczestników festiwalu są aktywiści, społecznicy, eksperci, samorządowcy, publicyści oraz artyści. W ubiegłych latach udział wzięli reprezentanci wielu dziedzin z kraju i ze świata, m.in. Rafał Trzaskowski, Donald Tusk, Klaus Welle, Anna Bikont, Marek Belka, Marcin Iwiński, Adam Bodnar, Mark Brzezinski czy Garry Kasparov.